Како ковид 19 го парализираше животот на скопјани, тема на Статуафест

Пандемијата со ковид 19 е темата на годинешниот, четврт по ред, Статуафест во Скопје.

-Неизбежно беше да ја одбереме актуелната тема која глобално оваа 2020 го парализира светот – коронавирусот, па конкретниот постулат на фестивалот е: „Скопје во време на корона“, велат организаторите „Театроск“ кои стојат за овој настан.

Пораката на фестивалот е: доста е и нека заврши.

Претходна вестКаква порака се испраќа до младите: Две години условно откако со џип усмрти човек и неродено бебе?
Следна вестСончево со слаб северен ветер