Германците сакаат да забранат извоз на лек за дијабетес, има недостиг затоа што го користат за слабеење

Шефот на германскиот регулатор за лекови размислува да го забрани извозот на лекот за дијабетес „Оземпик“ на компанијата „Ново Нордиск“, кој е многу баран за неговите ефекти за губење на тежината, за да спречи недостиг на понудата, пишува „Ројтерс“.

„Оземпик“ е одобрен за третман на дијабетес тип 2, но сè повеќе се препишува за слабеење бидејќи ја има истата активна состојка како и исклучително популарниот, но редок лек за дебелина.

– Во моментов разговараме со претставниците за тоа што ќе направиме доколку сегашните мерки и јавни пораки не покажат ефект, рече претседателот на германското регулаторно тело за лекови Карл Броих за магазинот „Шпигел“ и додаде:

– Тогаш би размислувале да воведеме забрана за извоз за да остане доволно лек во земјава за пациентите на кои им е потребен.

Соопшти дека лекот оди во други европски земји и во САД. Најголемата побарувачка е поттикната токму од неговата употреба за губење на тежината.

Броих предупреди дека извозните ограничувања може да се користат само ретко и дека правните пречки се високи поради единствениот пазар на Европската унија. Тој додава дека достапноста на лекови е ограничена од пролетта годинава и покрај напорите на производителите на лекови да го зголемат производството.

Претходна вестРедиците за промена на личните документи не се решение, МВР треба да го одложи наметнатиот рок
Следна вестПандев не сакаше да го прогнозира исходот на натпреварот Италија-Македонија