Халуциногени печурки, марихуана, пронајдени при претрес во Велес

Денеска полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи и СВР Велес- Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје, по претходно добиени сознанија и добиена судска наредба, извршија претрес во дом на М.П. (27) од Велес.

При претресот се пронајдени халуциногени печурки, пакувања со марихуана и шприц со хашиш смола.

Дополнително е извршен претрес во куќа која М.П. ја користел, при што се пронајдени банкарски картички, документи со евиденции за продажба на дрога, лап топ компјутер.

М.П. е лишен од слобода во СВР Велес и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена кривична пријава до ОЈО Велес.

Претходна вестПоловина век од првиот повик на мобилен телефон: до 2030-та, околу 6,4 милијарди претплатници
Следна вестВладата разреши директорка и именува нов