Илир Демири и Наим Бајрами избрани за министри за здравство и администрација

Собранието попладнево на седница ги избра Илир Демири и Наим Бајрами од Алијансата за Албанците за министри за здравство и за информатичко општество и администрација.

Демири и Бајрами се избрани со 63 гласа „за“, ниту еден и воздржан

Тие доаѓаат на местото на Фатмир Меџити и Азир Алиу кои во петокот беа разрешени, откако го поддржаа претседателот на Алијансата за Албанците (АА) Арбен Таравари, кој најави дека на претстојните избори ќе се приклучи кон албанската опозиција.

Претходна вестВремето денеска: Променливо облачно со слаб локален дожд
Следна вестСанкционирани 193 возачи во Скопје