Македонските ракометари го заверија пласманот на Европското првенство

Македонските ракометари изборија пласман на Европското првенство (ЕП) кое ќе се одржи во 2022 година, откако денеска ја совладаа Финска со 27-22 во ептен тежок натпревар.

Македонија налета на голем отпор од страна на репрезентацијата на Финска, која постојано го одржуваше резултатот и не им дозволи на нашите ракометари да создадат поголема предност.

Сепак, Финска влезе во црн период во кој дури девет минути не постигна гол и тоа нашите ракометари го казнија, со што избегаа на 23-19 и така ги решија дилемите за победникот.