Полицијата претресува објекти поврзани со исламистите во Германија

Полициските службеници извршиле претрес и во седиштето на шиитската исламска заедница во Германија, пренесува „Шпигел“. Весникот наведува дека германските власти се надеваат дека ќе најдат докази кои ќе бидат доволни за целосно затворање на Исламскиот центар.

Минатата година во Бундестагот беше поднесен предлог за затворање на Исламскиот центар, за кој се тврди дека е центар на иранскиот режим во Германија.

По нападот на палестинскиот Хамас врз Израел на 7 октомври, Бундестагот едногласно побара од федералната влада „да работи на затворање на Исламскиот центар во Хамбург“.

Исламскиот центар ги отфрла наводите дека тие се инструмент на иранската влада и велат дека тоа се „неправедни обвинувања“.

– Исламскиот центар ги осудува сите форми на насилство и екстремизам и секогаш се залагал за мир, толеранција и меѓурелигиски дијалог, соопшти организацијата.

Претходна вестТри кеси со марихуана пронaјдени кај скопјанец
Следна вестКина и САД ќе ја обноват воената комуникација на високо ниво