Станови, апартмани и градежно земјиште на Груевски одат на продажба

Агенцијата за управување со одземен имот соопшти дека е започната постапка за  враќање на паричните средства во буџетот на државата од одземениот имот на поранешниот премиер Никола Груевски. Станува збор за станови, апартмани и градежно земјиште кои му се одземени со правосилни судски одлуки.

– Со влегувањето во владина постапка започна враќањето на паричните средства во буџетот на државата од одземениот имот на поранешниот премиер Никола Груевски. Станува збор за два стана кои што се наоѓаат на ул.Бихаќка еден од 65м2, другиот од 44м2 на КО Кисела Вода 1, одземени со правосилна пресуда ИИИ КОК.бр.63/21 од Основен кривичен суд Скопје. Покрај овие два стана одземени се и три апартмани во Панорама Резиденс, како и градежно земјиште во КО Центар и градежно земјиште во КО Норово за кои што исто така, во најкратко време, ќе бидат ставени во постапка за продажба, објави на својата фејсбук страница Агенцијата за управување со одземен имот.

Поранешниот премиер Никола Груевски, против кого се водат неколку судски предмети, во 2018 година, по објавувањето на затворската казна за случајот „Тенк“, побегна во Унгарија каде што доби азил. Македонските власти по него имаат распишано меѓународна потерница.

Претходна вестИздржа одвај четири години: Памп трак полигон остана без трева и ограда, ќе остане ли и без асфалт?
Следна вестАпел на ЦУК: Не палете ги стрништата и пасиштата