Во Грција протестираа против новите лични карти: „Имаат чип за следење…“

Минатата ноќ, околу 5.000 луѓе се собраа во Солун на протест против новите лични карти, што ќе бидат воведени подоцна овој месец, соопшти полицијата, објавија грчките медиуми.

Носејќи грчки знамиња и транспаренти, демонстрантите се собрале извикувајќи слогани и пеејќи ја националната химна. Тие го пуштиле и говорот на починатиот поранешен поглавар на Грчката православна црква, архиепископот од Атина, Христодулос, во кој тој зборува за непријателите на грчкиот народ.

Новите електронски лични карти ќе ги заменат сегашните грчки лични карти и ќе ги содржат истите информации, како име и презиме, име на родителот, адреса и висина. Единствените дополнителни информации, крвната група, се опционални.

Но, картичките поттикнаа и некои недоумици, при што некои тврдат дека новите лични карти содржат чипови што ќе им овозможат на властите точно да ја одредат локацијата на сопственикот на картичката. Повеќето од противниците на новите лични карти се длабоко религиозни. На протестот тие носеа крстови и верски икони.

 

Претходна вестМијалков се врати во судница, овој пат не беше возач, туку го возеа
Следна вестМалолетник нападнат со нож во Тетово