Казни за 140 возачи, возеле над дозволеното

Во текот на вчерашниот ден Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 140 возачи.

Од нив четири возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а едно возило се движело со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 86 возила ја пречекориле брзината во населено место, а 54 надвор од населено место.

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови, најави МВР и апелира до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Претходна вестСиљановска-Давкова: Не е точно дека нема решение, треба да дојдат нови луѓе на власт и да се водиме од нашите интереси
Следна вестПендаровски: Од ВМРО-ДПМНЕ нудат поништување на договорите што нѐ вратија во нормалниот цивилизиран свет