Нови 881 заболени и 22 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.902 тестирања, а регистрирани се 881 нов случај на Ковид-19, и тоа во: Скопје-425, Куманово-40, Дебар-1, Штип-17, Прилеп-55, Тетово-32, Струга-24, Велес-23, Битола-39, Охрид-33, Кавадарци-22, Гостивар-30, Гевгелија-10, Струмица-35, Крива Паланка-7, Радовиш-5, Кочани-23, Пробиштип-4, Демир Хисар-4, Македонски Брод-3, Берово-1, Виница-1, Делчево-8, Кратово-3, Свети Николе-1, Кичево-12, Ресен-4, Неготино-19.

Денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 806 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје-247, Куманово-53, Штип-34, Прилеп-69, Тетово-3, Струга-19, Велес-32, Битола-64, Охрид-43, Кавадарци-41, Гостивар-49, Гевгелија-13, Струмица-1, Крива Паланка-8, Радовиш-8, Кочани-14, Пробиштип-8, Демир Хисар-5, Македонски Брод-3, Пехчево-3, Берово-11, Валандово-1, Делчево-12, Кратово-1, Свети Николе-12, Кичево-20, Ресен-12 и Неготино-20.

Починати се 22 лица, седум пациенти од Скопје (81, 64, 80, 81, 77, 64 и 70), тројца од Куманово (70, 97 и 94), еден од Прилеп (75), двајца од Струга (74 и 69), еден пациент од Битола (60), двајца од Охрид (65 и 83), еден од Гевгелија (67), еден од Гостивар (73), еден од Кочани (68), еден од Пробиштип (46), еден од Берово (80) и еден пациент од Виница (77). Од нив двајца пациенти се починати вон, другите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 74.732, бројката на оздравени пациенти е 50.852, на починати е 2.169, а бројот на активни случаи изнесува 21.711. Според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 32.310, активни 11.492
• Куманово 4.325, активни 623
• Дебар 563, активни 166
• Штип 3.089, активни 420
• Прилеп 3.729, активни 877
• Тетово 4.443, активни 1.005
• Струга 1.808, активни 443
• Велес 2.473, активни 651
• Битола 2.688, активни 812
• Охрид 2.072, активни 576
• Кавадарци 1.739, активни 611
• Гостивар 3.116, активни 786
• Гевгелија 955, активни 281 (66 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 162 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2.042, активни 602
• Крива Паланка 532, активни 121
• Радовиш 528, активни 124
• Крушево 150, активни 71
• Кочани 1.452, активни 259
• Пробиштип 412, активни 62
• Демир Хисар 223, активни 44
• Македонски Брод 201, активни 32
• Пехчево 120, активни 19
• Берово 453, активни 94
• Валандово 254, активни 54
• Виница 419, активни 120
• Делчево 613, активни 289 (174 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 174, активни 26
• Свети Николе 981, активни 185
• Кичево 1.458, активни 339
• Ресен 567, активни 170
• Неготино 843, активни 357 (133 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2.902 теста се преку: ИЈЗ – 535, ЦЈЗ Скопје – 76, „Авицена“ – 349, „Биотек“ – 216, МАНУ – 220, „Жан Митрев„ („Филип Втори“) – 191, „Систина“ со PCR-метода – 227, лабораторија „Лаор“ – 52, Судска медицина – 5, ЦЈЗ Битола – 31, Инфективна клиника – 9, ГАК – 21, „Синлаб“ – 42, „Ремедика“ – 37, лабораторија во болницата во Козле – 19, ЈЗУ (рапид-тест) – 865, УК Пулмологија со алергологија – 7, лаборатории од странство – 0. Досега во земјата се направени вкупно 368.502 тестирања на коронавирус.

Претходна вестНема прослави на Нова година во викендички, на плоштади и во хотели
Следна вестВоздухот e загаден, надлежни, истиот ли го дишеме?