Пензионер убедил три деца да ограбат жена

Пензионер убедил три деца да провалат кај жена и да ја ограбат, полицијата ги фати. Откако ја ограбиле жената тие си ги поделиле парите.

– На 05.04.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистички работи при ЕВР Чаир го лишиле од слобода Р.Б.(74) од Скопје. Тој се сомничи дека во текот на денот убедил тројца малолетници од Шуто Оризари да извршат разбојништво врз Ф.П. во нејзиниот дом, при што одзеле пари. Имено, тој со возило ги однел децата до куќата и им посочил како да го извршат делото, соопштуваат од МВР.

Според полицијата тие откако го сториле делото парите ги поделиле, од кои дел се пронајдени и ќе бидат вратени на сопственичката. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.

 

Претходна вестКовачевски: Работиме на изработка на нов закон за плати за да нема неконзистентност во функционерските плати
Следна вестНатепан контролор во автобус на ЈСП