Полицаец осуден на доживотен затвор, силувал повеќе од 100 деца

Поранешен британски полицаец е осуден на доживотен затвор откако се изјасни за виновен за повеќе од 100 сексуални злосторства врз деца. Казната не може да се ублажи додека не се отслужат најмалку 12 години. Осуденикот измамил, се заканувал и уценувал повеќе од 200 млади девојки да му испратат непристојни фотографии на апликацијата Снепчет (Snapchat).

Обвинителите велат дека 24-годишниот Луис Едвардс целел на 210 девојчиња на возраст од 10 до 16 години, преправајќи се дека е тинејџер. Ги измамил да споделуваат свои непристојни фотографии, а потоа им се заканувал ако одбијат да не ги разоткрие.

Едвардс се приклучил на полицијата во Јужен Велс во 2021 година и бил активен службеник кога ги извршил повеќето прекршоци. Тој беше уапсен во февруари и оттогаш се изјасни за виновен за околу 160 точки од обвинението за сексуални престапи и изнуда на деца.

Според обвинителите, во еден од случаите, Едвардс се заканил дека ќе ја крене во воздух куќата на жртвата и ќе ги застрела нејзините родители доколку таа престане да му испраќа фотографии.

Претходна вестСе празнува Света Злата Мегленска, не сакаше да се откаже од Христа и по цена на животот
Следна вестГерманија ја олеснува депортацијата на мигрантите