Пројадени дрога и оружје во виничко, уапсено 27-годишно момче

При претрес во виничко Јакимово пронајдени се дрога и оружје. При акцијата лишено од слобода е 27-годишно момче.

– Вчера во 10.55 часот на Јакимовски пат во Виница, полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница го лишиле од слобода 27-годишниот Д.Ѓ. од село Јакимово, виничко. При претрес кај него и во неговото патничко возило „фолксвгаен пасат“ без регистарски ознаки, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени бела прашкаста материја, марихуана, дробилка и воздушна пушка. Подоцна, исто така со судска наредба, бил извршен и претрес во неговиот дом во с.Јакимово, при што биле пронајдени и одземени пиштол и предмети со остатоци од прашкаста материја, соопшти МВР.

Лицето било задржано во полициска станица и по целосно документирање на случајот, против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Претходна вестВо АСУЦ „Боро Петрушевски“ ќе се образуваат и техничари за возила на алтернативен погон
Следна вестМизрахи бара да се прошири истрагата и да се продолжи рокот на работа на Анкетната комисија за Онкологија