СДСМ се поосамен, и во ДУИ преовладува ставот за истовремени парламентарни и претседателски избори

Наближуваат парламентарните и претседателските избори во Македонија. Првата дилема е дали тие ќе бидат одржани во ист термин, за да биде многу поевтино за државата.

Владеачката партија СДСМ, се чини, станува се поосамена и во владината коалиција во ставот за одржувањето на претседателските и на парламентарните избори во различни термини. Опцијата изборите да се одржат во ист термин сега е поблиска и на најголемиот коалициски партнер ДУИ.

Министерот за надворешни работи и портпарол на ДУИ, Бујар Османи синоќа изјави дека во негова партија преовладува мислењето за одржување парламентарни избори истовремено со претседателските. Тој во интервју на МРТ 1 нагласи дека за ДУИ, сепак, се прифатливи двете варијанти.

-Партијата се уште нема официјален став во однос на ова прашање, но се прават координации на дневна основа и сите опции се отворени. Но, во ДУИ преовладува малку ставот дека, заради логистички, финансиски и административни причини, треба можеби заедно да се оди, потенцира Османи.

Претходно, минатиот месец, и Арбен Таравари, лидер на Алијанса на Албанците, која, исто така, е дел од Владата, соопшти дека се за истовремено одржување на изборите.

– За Македонија како сиромашна држава подобро е овие избори да се одржат заедно, на ист датум, и да не се двојат. Против сум опцијата претседателски во март или април, а во јуни или јули парламентарни, рече тогаш Таравари.

Од друга страна, лидерот на СДСМ и премиерот Димитар Ковачевски неодамна изјави дека тие и натаму се на ставот дека изборите ќе бидат редовни, во одвоени термини.

-Јас кажав во експозето кога станав претседател на Владата на 16ти јануари минатата година дека ќе има редовни избори. За датумот на изборите тоа веќе е предмет на дискусија помеѓу сите политички парти, не помеѓу две политички партии, рече Ковачевски.

Партискиот портпарол на СДСМ Дарко Каевски завчера повтори дека ставот им е прво да се случат претседателските, а потоа и парламентарните избори. Тој очекува прашањето во однос на работните групи за утврдување на точниот датум за одржување на претседателски и парламентарни избори да се отвори на координација во текот на следната недела во Собранието.

Опозициските партии се за тоа изборите да се поклопат со термините.

Претходна вестМинистрите сосе премиерот вака мегаломански ли се задолжуваат и по дома?
Следна вестВо овие градови луѓето од целиот свет најмногу сакаат да се преселат