Скопјани сведочат: И покрај забраната безгрижно си работи кафулето во Бисер каде млади без маски се журкаа завчера

Кафулето во ТЦ Бисер, кое завчера вечерта неколку минути пред полноќ, беше пријавено дека дозволило журка на огромен број млади луѓе без маски и почитување протоколи – си доби 30 дена забрана за работа. Такво известување испратија надлежните до медиумите. Но синоќа, по 21 часот, во нашата редакција стигнуваа пораки дека кафулето си работи пак, и покрај тоа што има забрана.

-За каква правна држава ми зборувате?! Кафулето што без тронка грижа ги остави младите залепени еден до друг да пијат и да се журкаат, си работи најлабаво вечерва – како да нема да биде казнет газдата и како да нема забрана. Мизерија! – вели скопјанката М.А.
– Се згрозив од глетката по повеќе основи, но најмногу оти ми стана јасно дека младина, која е занесена по таква музика, е ужасно во погрешен правец и испуштена од раце!Што откако ќе заврши „коронава“? – вели Д.Р.

Реакции има многу уште многу. Прашањата кои висат се: ќе има ли одговорнoст за кафулето што работеше синоќа и покрај забраната од надлежните, ако некој така безгрижно не почитува одлуки на надлежни институции тогаш каков пример е за другите што го кршат законот, што ќе направат денеска надлежните во врска со неодговорното однесување на сопственикот…?

И не е само ова кафуле. Случаите со непочитувањето на заштитните мерки против корона вирусот, очигледно, се повторуваат на разни места во Македонија и надлежните треба да реагираат побудно.

Претходна вестПолицијата уапси дилери на дрога
Следна вестМакедонската балерина што го плени московски Бољшој е прогласена за најдобар млад уметник на „Танц фест“