Сончево време со максимална температура до 22 степена

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, поголема во западните делови каде што ќе има услови за појава на краткотраен дожд, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието, повремено засилен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 12, а максималната ќе достигне од 15 до 22 степена.

Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен североисточен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 6, а максималната ќе достигне до 19 Целзиусови степени.

Утре во западните делови ќе има услови за појава на краткотраен дожд. Потоа следува период на стабилно време. Утрата ќе бидат постудени, а дневната температура до понеделник ќе опаѓа, а потоа ќе биде во благ пораст. Наутро по котлините кон средината на неделата ќе има се повеќе услови за појава на магла.

Претходна вестНов црн рекорд: 594 новозаразени, починале 3 пациенти од вирусот
Следна вестШкендија во дербито го декласира Вардар