221 санкциониран возач во Скопје, 58 за преголема брзина

Во акциска контрола во областа на сообраќајот Министерството за внатрешни работи вчера на територијата на Град Скопје санкционира 221 возач, од кои 58 возеле со брзина над дозволената.

-Од изречените мерки, 15 се за возење без возачка дозвола, седум за нерегистрирани и технички неисправни возила, две за управување под дејство на алкохол, 12 за користење на мобилен телефон и четири за поминување на црвено светло на семафор, соопшти полицијата.

Од МВР најавуваат дека засилените сообраќајни контроли ќе продолжат и во наредните денови и апелираат граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

 

Претходна вестЌе одговара ли некој за тоа што студентите од „Кузман“ се смрзнуваат?
Следна вестЕвропски сојуз на музички училишта: Сакаме развој на музичкото образование во училиштата