Американците со ракета вредна половина милион срушија балон од 12 долари?

Група ентузијасти за балони во Илиноис можеби ја решиле мистеријата за еден од неидентификуваните летечки објекти соборени од американската војска минатата недела. Имено, оваа група ентузијасти на балони од Северен Илиноис вели дека едно од нивните хоби летала „исчезнал во акција“ над Алјаска на 11 февруари, истиот ден кога американски Ф-22 соборил неидентификуван воздушен објект недалеку над канадската територија Јукон.

Во пост на блог, групата не потврди експлицитно дека тоа е балонот, но траекторијата на балонот пред последната снимена електронска проверка во 12:48 часот тој ден сугерираше поврзаност, како и неговото уништување со ракета Сајдвиндер на 124-от ден. на своето патување, три дена пред да ја заврши турнејата, пренесува „Гардијан“.

Ако тоа се случило, тоа би значело дека американската војска потрошила проектил кој чини 439.000 долари за да собори балон вреден околу 12 долари.

Објектот над Јукон беше вториот од трите соборени по наредба на Џо Бајден во последователни денови минатиот викенд, додека кинески шпионски балон, четвртиот објект беше соборен над Атлантикот откако го премина брегот на Јужна Каролина на 4 февруари.

Во четвртокот, по неколкудневни притисоци од демократските и републиканските пратеници, и среде ескалацијата на дипломатскиот спор со Кина, Бајден го прекрши молкот и рече дека во моментов нема ништо што би сугерирало дека тие се поврзани со кинеската шпионска програма за балони или дека се балони за надзор од која било друга земја. Тој рече дека тие биле елиминирани затоа што властите ги сметале за закана за авијацијата.

Патем, пико балоните имаат дијаметар од околу 80 сантиметри и обем од 250 сантиметри, висина на крстарење помеѓу 32.000 и 50.000 стапки, сличен опсег на комерцијалните авиони. Тие содржат тракери, соларни панели и антенски пакети полесни од мала птица, а балоните се надувуваат со помалку од една кубна стапка гас. Тие се мали балони за хоби кои почнуваат од околу 12 долари кои им овозможуваат на хобистите достапно да ги комбинираат своите интереси за летање на балони на голема височина и радио.

Портпаролот на Советот за национална безбедност Џон Кирби за новинарите изјави дека се прават напори за лоцирање и идентификување на остатоците од соборените структури, но дека процесот е отежнат поради нивните оддалечени локации и студеното време.

Кирби, исто така, рече дека „нема докази“ дека вонземска активност е во игра во некој од соборените објекти, но претседателот нареди да се формира меѓуагенциски тим „за проучување на пошироките политички импликации за откривање, анализа и отстранување на неидентификувани летечки објекти кои претставуваат безбедносни закани или безбедносни ризици.

Претходна вестМу нашле пет кила дрога па се обидел да бега
Следна вестМаж договарал клиенти на 20-годишна битолчанка за проституција