Брисел одговори на заканите на Хезболах кон Кипар: Закана кон земја членка, е и закана кон Европската Унија

Кипарците бурно реагираа по заканите на либанската милитантна група Хезболах дека Кипар може да стане мета ако му дозволи на Израел да користи воени бази и аеродроми. Кипар е членка на Европската унија (ЕУ) и во овој случај воено неутрална земја, но заканите на лидерот на Хезболах Хасан Насралах предизвикаа стравувања дека и Кипар може да биде вовлечен во конфликтот.

Во меѓувреме, меѓународната заедница е сè позагрижена за директен судир меѓу Хезболах и Израел.

И покрај тоа што ЕУ изрази безрезервна поддршка за својата најисточна членка, во четвртокот беше јасно дека предупредувањето на шефот на Хезболах, Хасан Насралах, предизвика вознемиреност во Никозија, каде што официјалните лица инсистираа дека островската држава останува „столб на мирот“ во инаку нестабилен регион.

-Кипар не е вклучен и нема да биде вклучен во каква било војна или конфликт. Затоа, изјавите на лидерот на Хезболах не одговараат на реалноста, изјави портпаролот на кипарската влада Константинос Летимбиотис за јавниот сервис СИБИС.

Тој рече дека Кипар има „одлични“ односи со Либан и нема да дозволи ниту една земја да ја користи својата територија за воени операции против другата.

Водачот на Хезболах Насрала во средата предупреди на војна „без правила и ограничувања“ и предупреди на опасноста од сеопфатна израелска офанзива против неговата милитантна група поврзана со Иран.

На изненадување на многумина, тој му се закани и на Кипар.

-Отворањето на кипарските аеродроми и бази за израелскиот непријател за цел на Либан би значело дека кипарската влада е дел од војната, а отпорот на Хезболах ќе се справи со тоа како дел од војната, рече тој.

Во случај на поширок пожар, „нема да има место безбедно од нашите ракети и нашите беспилотни летала“, рече Насрала.

Од друга страна главниот портпарол на Европската комисија за надворешни работи и безбедносна политика Петер Стано, во коментар на заканите упатени кон Кипар од страна на лидерот на Хезболах, поради наводна поддршка на Никозија за Израел истакна дека секоја закана кон земја членка на ЕУ претставува и закана кон Европската Унија.

– Кипар е земја членка на Европската Унија, што значи дека ЕУ е Кипар и Кипар е ЕУ. Тоа значи и дека секоја закана кон земја членка, е и закана кон Европската Унија. Во таа смисла ЕУ целосно го поддржува Кипар, истакна Стано.

Во врска со најновите тензии во јужен Либан, Стано истакна дека ЕУ внимателно ги следи случувањата меѓу Израел и Либан, што се причина за сериозна загриженост.

Претходна вестНа „Богородица“ и „Табановце“ утрово се чека околу 40 минути
Следна вестПриватните превозници од понеделник ќе возат само од 5 до 10 наутро