Чистачка во Штутгарт им наплаќала на посетителите за бесплатен тоалет, заработила илјадници евра

Чистачка на фестивал во Штутгарт им наплаќала на посетителите за бесплатен тоалет и на тој начин заработила илјадници евра. Жената е уапсена и против неа се води истрага.

Германската полиција истражува чистачка која незаконски им наплаќала на посетителите да го користат бесплатниот тоалет на фестивалот Канстатер во Штутгарт и на тој начин „заработила“ неколку илјади евра.

Порталот Штутгартер-Накриштен пишува дека чистачката е уапсена и осомничена дека незаконски се збогатила. Жената била уапсена од полицајци во цивилна облека.

– Чистачката ги терала луѓето да плаќаат за користење на бесплатниот тоалет и со тоа заработила неколку илјади евра. Ова е недозволиво. Жената е уапсена и водиме истрага, соопштија од полицијата.

Полициската управа во Штутгарт на социјалната мрежа Икс го објави случајот. Објавиле и фотографија од заработката на чистачката.

 

Претходна вестПомалите партии ќе ја напуштат ли владината коалиција ако не се изгласа една изборна единица?
Следна вестОрбан: Во Унгарија нема да има собири за поддршка на „терористички организации“