Ердоган: Иницијативата за оживување на договорот за жито не е одржлива без Русија

Прашањето за опстанокот на Црноморскиот договор е детално дискутиран на самитот на Г-20 овој викенд, но секоја иницијатива што ја изолира Русија веројатно нема да биде одржлива, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на прес-конференција.

Русија, Украина и Турција ќе продолжат да разговараат за договорот и животот, додаде Ердоган.

Претседателот на Турција претседателот на Русија, Владимир Путин е подготвен да го испрати житото во сиромашните земји, а се согласи и Катар.

 

Претходна вестЗапленет автобус на ГП Табановце, имал специјално адаптиран простор со цел криење на стока
Следна вестСончево и топло со слаб ветер