„Фајзер“ очекува 15 милијарди долари од продажбата на вакцини во 2021 година

Американската фармацевтска компанија „Фајзер“ очекува приход од околу 15 милијарди долари од продажбата на вакцина против корон авирус во 2021 година, пренесува телевизиската станица „Си-ен-би-си“.

Вакцината против коронавирус на „Фајзер“, која ја произведува заедно со неговиот германски партнер „Бионтек“, е прва во САД одобрена за итна употреба.

Во текот на 2021 година, „Фајзер“ предвидува вкупни приходи на компанијата меѓу 59,4 и 61,4 милијарди долари.

Претходна вестВо Унгарија пристигнува првата серија од руската вакцина
Следна вестМицкоски: Утре започнуваме со собирање на иницијални сто потписи за одложување на Пописот