Граѓани го исвиркаа германскиот премиер Шолц, ти поттикнуваш војна, лажго си и бандит!

Група Германци го исвиркаа германскиот канцелар Олаф Шолц на политички митинг во градот Фалкензе и го обвинија за поттикнување војна, пишува германскиот весник Билд. На видеото кое го објавија германските медиуми, може да се види како група луѓе исвиркуваат на говорот на Олаф Шолц, нарекувајќи го „хушкач“, „лажго“ и „бандит“.

На говорницата излезе и премиерот на Бранденбург, Дитмар Воидке, кој се обиде да ја смири толпата, но незадоволните граѓани продолжија да извикуваат слогани.

 

Претходна вестСе враќале од веселба, возачот „претекнувал“ пијан, Обвинителството со детали за сообраќајката во која загинаа три лица
Следна вестШестмина повредени во судир на два „голфа“ на патот Скопје-Тетово