Кај Блаце пронајдени закопани зољи, гранати…

Пронајдено разен тип на оружје во атарот на село Блаце, во близина на границата со Косово. Акцијата за пронаоѓање ја извршиле полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција и Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и СВР Скопје .

Како што соопшти МВР, полицијата ја извела акцијата по претходно добиени информации дека во Блаце има закопано разновидно оружје и муниција кои потекнуваат од 2001 година.

На посоченото место биле пронајдени две зољи, еден РПГ7, три гранати за РПГ7, нишанска справа, две барутни полнења за РПГ7, девет парчиња муниција 7,62×54 R и два реденика кои биле закопани во земја. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Претходна вестUnited Group ја презеде бугарската Нова ТВ
Следна вестНови 183 случаи на Ковид-19 во Македонија, починале шестмина