Кривична против тетовска, измамила маж дека е вработена во амбасада, за виза и дал 2.400 евра

СВР Тетово поднесе кривична пријава против 43-годишната А.А. од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело за сторено кривично дело „измама“, извести МВР.

Пријавената, во текот на август 2023 година, претставувајќи се како вработена во амбасада, на 47-годишник од гостиварско село, му ветила дека ќе му овозможи добивање на виза, но за да ја започне постапката било потребно најпрво да и плати 2.400 евра. Оштетениот ги дал паричните средства, но до пријавувањето на настанот тој не добил виза, соопшти МВР.

Претходна вестОпожарени две возила во Скопје
Следна вест30-дневен притвор за осомничен за настаните во М-НАВ