Полицајци побарале 100 евра од двајца странци за да не им пишат казни

Двајца полицајци од Крива Паланка побарале 100 евра од двајца странци за да не им пишат казни. Од страна на истражен судија им е определена мерка притвор од 30 дена.

– Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до надлежното обвинителство поднесе кривична против полициските службеници Д.С. и Б.П., вработени во ПО за БПС Крива Паланка при СВР Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “примање поткуп” по член 357 од КЗ. Имено, полициските службеници на 15.11.2023 за да не санкционираат сообраќаен прекршок побарале и примиле поткуп од две лица, странски државјани, во износ од 100 евра, информираат од МВР.

Полициските службеници се изведени пред ЈО за ГОКК, а од страна на истражен судија им е определена мерка притвор од 30 дена.

Претходна вестУнгарија бесна на Бугарија: Данокот за транспорт на руски гас е непријателски чин
Следна вестМаж се обидел да ограби златара во центарот на Скопје