Предупредување за туристите: Месојадни црви забележани на плажите во Будва и во Италија

Огнените црви или како што почесто ги нарекуваат месојадни црви се појавија во неколку туристички центри во регионите на Сицилија, Апулија и Калабрија, а сега се забележани и на црногорското крајбрежје. Поточно, на плажите во Будва.

Кристијан Овари, биолог во Бео-Зоо, објасни за Ало од каде дошла ненадејната наезда на месојадни црви на црногорското крајбрежје.

-Тоа е првенствено црв со влакна. Нејзините природни живеалишта се тропски области како што се бреговите на Африка и Јужна Америка. Најверојатно до Јадранот дошле со бродови за крстарење. Бродот вшмукува вода во тропските предели, а потоа ја испушта истата вода заедно со огнените црви во Јадранот. Бидејќи немаат природни непријатели на Јадранот за да го регулираат нивниот број, тие слободно се размножуваат – објаснува биологот Овари.

Според биологот, огнените црви живеат главно во гребени и се хранат со помали мекотели. Тие по природа не се агресивни додека не почувствуваат опасност, која најчесто доаѓа од љубопитните туристи.

-Огнените црви можат да бидат опасни бидејќи нивните кичми се полни со невротоксини, поточно отрови кои ги уништуваат клетките. Невротоксинот во нивните влакна предизвикува вртоглавица и главоболки. На местото на инјектирање, на почетокот обично се појавува голем оток и црвенило. Проблемот е што нивните рбети се многу кревки и лесно се лепат во кожата. Мојот главен совет е ако ве искаса, веднаш одете на лекар. Понекогаш знаат да допливаат до турист кој се лута во водата, но ако ве убодат во пределот на вратот, вие сте во голема опасност – нагласува Кристијан Овари.

Според биологот, не треба да се игра Индијана Џонс и насилно да се вадат боцките, како што не треба да се запали местото на убод со запалка.

-Да, има зголемен број на огнени црви на јадранскиот брег, но тие не напаѓаат додека некој не ги нападне. Тогаш тие стануваат опасни. Туристите не треба да ги допираат или да ги берат со гранчиња. Повторно, забележувам дека нивниот невротоксин може да биде опасен, особено за малите деца. Не е исто кога прободат едногодишно дете и маж од 100 килограми. Затоа не треба да донесувате избрзани одлуки, туку веднаш да се обратите на лекар – вели Овари.

Како што наведува биологот Овари, секогаш е подобро „да се спречи отколку да се лечи“, бидејќи опасност демне и од морските ежови.

-Дури и на јадранскиот брег би било паметно капачите да облечат патики за капење пред да влезат во вода за да ве заштитат во случај да згазите некое од морските животни. Убодот од морски еж може да биде исто толку непријатен и болен. Превенцијата е секогаш најдобра заштита, бидејќи морскиот свет има свој биоритам, кој е донекаде нарушен за време на туристичката сезона, пренесува курир.рс.

Претходна вест17-годишно девојче од Кавадарци се одјавило од интернат и не се вратило дома, не е достапна ниту на телефон
Следна вестЕП во фудбал: Хрватска и Албанија го отвораат второто коло од групната фаза