Премиерот Ковачевски, домаќин на „Македонска вечер во Белград“: Гости од регионот и пошироко дегустираа македонски вина, храна и слушаа македонска музика

Синоќа во рамките на меѓународен саем за вино, храна и туризам во Белград се одржа „Македонска вечер“, на којашто домаќин беше претседателот на Владата на Македонија, Димитар Ковачевски. Во поздравното обраќање премиерот Ковачевски рече дека македонската култура и традиција се познати на регионот и на светот меѓу другото и по македонското вино, храна, музика, што ја промовираат државата и како посебна туристичка дестинација.

– Ве поканувам заедно да ги дегустираме македонското вино и македонската храна автентични за нашата македонска држава. Во Северна Македонија културата и гостопримството се спојуваат и создаваат незаборавни патувања, рече премиерот Ковачевски.

На „Македонската вечер“ присуствуваа бројни гости од политиката, дипломатијата, стопанските комори од Србија, Црна Гора, Северна Македонија, медиуми.

Дегустацијата на посебните вкусови на македонските вина и храна беше проследена со културно уметничка програма, настап на македонски џез оркестар и на естрадни уметници.

Претходна вестПораз на Македонија од Италија
Следна вестВМРО-ДПМНЕ: Одговорност ќе има и за канцер мафијата, но и за сите оние кое ова го дозволувале и го прикривале