Путин: Русија и САД ќе ги обноват односите под услов јавноста во САД да разбере дека светот се менува и да се навикне на тоа

Синоќа беше објавено долго најавуваното интервју на американскиот новинар Такер Карлсон со рускиот претседател Владимир Путин. Разговорот од два часа е емитуван на неговата веб-страница односно на поранешен Твитер.

Карлсон отиде во Москва на првото интервју на Путин со западен новинар од почетокот на руската инвазија на Украина во февруари 2022 година и веднаш доби објаснување од рускиот претседател дека Русија е подготвена за преговори.

Извадоци, клучни детали од долгото интервју направи македонски Макфакс и ви ги пренесуваме во целост:

– Путин негираше дека Русија одбила да разговара, велејќи: „Ние сме подготвени да преговараме“, но исто така изјави дека би било „невозможно да се поразат московските трупи на бојното поле“.

„Според мене, тоа е невозможно по дефиниција. Тоа никогаш нема да се случи. Ми се чини дека тие што се на власт на Запад сега го сфатија тоа“, рече Путин и додаде дека Западот ќе мора „да размисли што понатаму“, но дека Русија е подготвена за дијалог.

„САД го разнесоа Северниот тек“

Путин изјави дека САД го кренале во воздух гасоводот Северен тек и додаде дека целиот свет знае што се случило во тој случај.

На прашањето дали има докази дека зад експлозиите стојат НАТО или ЦИА, Путин рече дека „нема да навлегува во детали“, но дека треба „да побара некој што е заинтересиран“ и кој „има можности“.

„Москва сè уште не ги постигнала своите цели во Украина“

„Не. Сè уште не сме ги постигнале нашите цели во Украина, бидејќи една од нив е денацификацијата“, одговара Владимир Путин, сигнализирајќи дека Русија се уште не е подготвена да отстапи во Украина.

„Зеленски требаше да ја доведе Украина до мир“

Путин рече дека украинскиот претседател Володимир Зеленски, по победата на претседателските избори во 2019 година, требало да ја „води Украина до мир“, но потоа ја променил својата одлука.

„Според мене, тој сметаше дека не треба да се судри со неонацистите и националистите во Украина, бидејќи тие се агресивни и многу активни. А Западот, предводен од САД, ги поддржува оние кои ја антагонизираат Русија, а тоа носи безбедност“, рече тој, додавајќи дека Зеленски зазеде „позиција на моќ“ и покрај тоа што му вети на народот дека ќе ја прекине војната во Украина.

Путин рече дека таткото на украинскиот претседател се борел во Втората светска војна против нацистите и фашистите.

„Еднаш му реков, што правиш, татко ти беше војник на фронтот во Втората светска војна. Зошто поддржувате неонацисти денес во Украина, додека вашиот татко се бореше против фашизмот?“, рече рускиот претседател.

„Постои можност САД и Русија да ги обноват односите“

Тоа ќе се случи под услов јавноста во САД да разбере дека светот се менува и да се навикне на тоа, рече Путин. Тој истакна дека имал добра комуникација со одредени поранешни американски претседатели.

„Имав добри односи со Буш помладиот, кој сите го гледаа како некое селско момче кое наводно не разбира многу, но тоа не е така. Не беше полош од другите политичари, разбираше што прави. Имав таков однос со Доналд Трамп. Не се работи за тоа дали ќе си се допаднеме како личности, туку за усогласување на гледиштата. Ако идејата за доминација по секоја цена опстојува во американската јавност, ништо нема да се промени“, рече Путин.

Запрашан да процени дали одлуките во САД ги носи, како што рече Карлсон, претседателот или владејачката елита, Путин рече дека „не може сам да одлучи“.

„Не знам точно кој ги носи одлуките во САД. Тоа е сложена земја со необичен изборен систем. Секоја сојузна држава има свое законодавство. Имате две доминантни партии и како тоа изгледа кога е децентрализирано“, рече Путин.

„Нападот на САД врз СРЈ ја отвори Пандорината кутија“

Путин изјави дека Русија морала да ја брани Србија за време на војните во 1990-тите, бидејќи, како што рече, Србите се посебен народ и блиски до Русите. Тој додаде дека САД го прекршиле меѓународното право со бомбардирањето на Сојузна Република Југославија во 1999 година.

„Со тоа САД ја отворија Пандорината кутија. Згора на тоа, што беше кажано кога Русија протестираше и го изрази своето незадоволство? Повелбата на ОН и меѓународното право се застарени. „Сега сите се повикуваат на меѓународното право, но потоа почнаа да велат дека сè е застарено“, рече Путин.

Интервјуто на Такер со рускиот претседател не беше одобрено од Европската унија, која би можела да воведе санкции против него, пишува „Њузвик“, повикувајќи се на изјавите на сегашните и поранешните пратеници на Европскиот парламент.

„Бидејќи Путин е воен злосторник, а Европската унија ги санкционира сите оние кои му помагаат, се чини логично дека и Службата за надворешни работи треба да го истражи случајот на Карлсон“, изјави поранешниот белгиски премиер и европратеник Ги Верхофштад.

Последниот американски новинар кој имаше интервју со Путин беше Кир Симонс од „Ен-би-си“. Интервјуто се одржа во јуни 2021 година, стои во објавата на Макфакс.

Претходна вестНегувателка во градинка во Радишани малтретирала 3-годишно дете, кое од стрес го загубило говорот
Следна вестЌе се доделат 3.555 ваучери за туризам за работници со ниски приходи, најави Бектеши