Путин: Војната меѓу Израел и Хамас нема да ескалира, големите играчи не се подготвени за тоа

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека не верува оти војната меѓу Израел и Хамас ќе ескалира во конфликт од пошироки размери, бидејќи како што рече „играчите не се подготвени за понатамошна ескалација“. Што се однесува до нападот на болницата, Путин истакна дека тоа е страшна трагедија.

– Мораме да се фокусираме на можноста за почеток на некои контакти и преговори. Имам впечаток дека никој не сака конфликтот да продолжи, да се развива понатаму и ситуацијата да се влошува. Според мене, практично нема големи играчи кои се подготвени да го ескалираат конфликтот и да го претворат во војна од големи размери. Некои не го сакаат тоа, некои се плашат, рече Путин.

Претходна вестФрлени „молотови коктели“ врз синагога во Германија
Следна вестРаботниците на „Еуроникел индустри“ со блокада си ги бараат платите и фабриката да продолжи да работи