Регистриран земјотрес со епицентар кај Кичево

Земјотрес со епицентар на 70 километри југозападно од Скопје, од кичевското епицентралното подрачје, е регистриран денеска во 11 часот и 24 минути, информираат од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Од таму додаваат дека земјотресот бил со локална Рихтерова магнитуда 2.7, а бил почувствуван од населението во Кичево и околината со интензитет III – IV степени според Европската Макросеизмичка скала.

Претходна вест597 ковид-пациенти се лекуваат во болниците низ земјава
Следна вестИ Хрватска увиде дека сега не е време за попис и го одложи