Русија и понуди на ЕУ 100 милиони вакцини

Проблемот што го има ЕУ со навремено добивање на вакцини може да се реши. Оваа порака на Брисел ја испратиле од Москва објаснувајќи дека Русија може да ѝ обезбеди на Европската Унија 100 милиони дози на „спутник V“, за вакцинирање на 50 милиони жители на Унијата.

-Рускиот инвестициски фонд, кој стои зад производството и дистрибуцијата на руската вакцина „спутник V“, објави дека може да обезбеди 100 милиони дози од таа вакцина на ЕУ во текот на следниот квартал од оваа година, е наведено на официјалниот твитер-профил на „спутник V“.

За потсетување ова е првата регистрирана вакцина против корона вирус во светот, а таа постапка е завршена во август 2020 година. Компанијата што ја произведува, како и руските регулаторни тела, изјавија дека има заштита до 90 проценти.

Бидејќи ЕУ е во голема неволја кога станува збор за планираната имунизација на жителите поради неиспорачување на порачаните вакцини од компанијата „Астразенека“, поради што Брисел и раководството на таа фармацевтска компанија се во војна со денови, ЕУ сега може да најде спас во Русија.

Претходна вестПовеќето матуранти обединети во барањата и бојкотот, утре ќе се носи одлука како понатаму
Следна вест„Левица“ пред Уставен суд го оспори Законот за попис, наведени се повеќе причини за тоа