Во Србија вакцинирани се 438.000 лица

Досега во Србија се вакцинирани 438 000 лица, објави денеска српската премиерката Ана Брнабиќ и изјави дека земјата е апсолутно прва во регионот и втора во Европа според стапката на вакцинација.

Брнабиќ посочи дека ќе има доволно дози за ревакцинација, бидејќи кога ќе пристигне секој контингент вакцини, веднаш се одделува едната половина „од страна“, така што ќе има доволно дози за повторна вакцинација.

– Србија е втора во Европа, веднаш зад Велика Британија, но Велика Британија, поради огромни проблеми со вирусот и голем број заразени лица, реши да ги вакцинира луѓето по 12, а не по три недели, односно практично даваат само една доза, што кај нас не е така – рече Брнабиќ за српската ТВ Пинк.

Тој илустрира дека би било како да ги даваме сите 1.170.000 што ги имаме во земјата на Србија, на секого, но само на една доза.

– Тогаш би имале повеќе од милион вакцинирани, но тогаш може само да се надеваме дека ќе добиеме дози за ревакцинација. Имаме поинаква стратегија, секогаш издвојуваме половина од добиената достава за ревакцинација – рече Брнабиќ, додавајќи дека икој не треба да се грижи за повторната вакцинација.

Ние сме навистина први во Европа, бидејќи веќе обезбедивме ревакцинација за сите вакцинирани – рече премиерката.

Таа исто така изјави дека одредена количина вакцина на Фајзер ќе пристигне утре.

Претходна вест428 казни за неносење заштитна маска
Следна вестГи подготвиле листите за вакцинација, сега само уште вакцините да ги донесат