СЗО: Богатите држави да не прават залихи на вакцини и лекови

Снабдувањето со вакцини против опасниот вирус стана тешка мисија во светот. Од СЗО порачуваат богатите држави да бидат поодговорни.

-Богатите земји мораат да ги избегнуваат грешките што ги направија порано со акумулирање залихи на лекови и вакцини, предупреди директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус.

Тој ја осуди борбата на богатите земји да обезбедат огромни количини разни вакцини против корона вирусот, додека сиромашните нации се уште не ги добиле првите дози.

Тедрос посочи дека пандемиите ги разоткриваат и експлоатираат нееднаквостите во светот и предупреди дека сега постои „вистинска опасност“ вакцините, како средство за запирање на пандемијата, да ги влошат тие нееднаквости.

Национализмот со вакцини може да послужи за краткорочни политички цели, но на крајот ќе биде кратковид и самоубиствен, рече Тедрос, пренесува Гардијан.

Тој додаде дека целта  на Ковакс почне со доставување на првите дози во следните неколку недели, и да се почне со вакцинирање на медицински работници и постарата популација во сите земји во првите 100 денови од оваа година.

Претходна вестВМРО-ДПМНЕ: Да направиме електронски попис кој сите ќе го поддржиме
Следна вестЗдравствената ситуација со Ковид-19 е стабилна, вакцините ќе ги почекаме