Украина: Ќе имаме доволно енергетски ресурси за да ја пребродиме зимата

Украина ќе има доволно енергетски ресурси за да ја преброди претстојната зима, но очекуваното зголемување на руските напади може да ги наруши мрежите за снабдување, изјави украинскиот министер за енергетика, Герман Галушченко.

„Имаме доволно енергетски ресурси, мирни сме во врска со тоа“, изјави Галушченко за украинската јавна телевизија.

-Прашањето е колку идните напади ќе влијаат на снабдувањето, додаде тој.

Во изминатите неколку недели, Русија ја нападна украинската инфраструктура 60 пати, рече Киев во средата, предизвикувајќи загриженост дека Москва можеби веќе е насочена кон електричната мрежа за втората зима на војната.

Минатата зима, илјадници руски беспилотни летала и проектили ја погодија енергетската инфраструктура, предизвикувајќи широко распространет прекин на струја.

Украина очекува Русија да продолжи со масовните напади со беспилотни летала и ракетни напади врз енергетската инфраструктура откако температурите ќе паднат под нула Целзиусови степени, рече Галушченко.

„Ниските температури, се разбира, дополнително ја зголемуваат штетата“, рече Галушченко. „Секоја температура под нулата ги зголемува ризиците“, рече тој.

Украина до сега уживаше во несоодветно топло време оваа есен, но се очекува температурите да паднат под нулата во Киев и на други места во наредната недела.

Претходна вестСДСМ: Имаме милијарда евра на располагање од ЕУ за македонската економија
Следна вестАрсовска се сретна со колешката од Драч