Протести во Сараево, Белград и Подгорица против војната во Газа

Стравичните сцени кои пристигнуваат од Палестина ја фрапираат светската јавност. Многумина повикуваат на мир. Има и многумина кои протестираат во знак на поддршка на Палестинците во Појасот Газа. Вчера такви протести имаше во Сараево, Белград и Подгорица.

Насобраните граѓани носеа транспаренти со слогани: „Сараево страда поради страдањата во Газа“; „Ослободете ја Газа“…

Во Подгорица учесниците на протестот побараа од својата Влада да воведе санкции кон Израел и да го осуди „геноцидот врз Палестинците“.

Претходна вестНовак Ѓоковиќ повторно испиша историја, 400 недели прв на АТП листата!
Следна вестСДСМ: ДПМНЕ го поклони ХEЦ Тиквеш, а СДСМ бара прво реализација на Чебрен со што заштеди 100 милиони евра