Успешна проверка на ракометните надежи на Македонија на „Трофејот Карпати“

Младинската машка ракометна репрезентација на Македонија минатиот викенд настапи на турнирот „Трофеј Карпати“ штс се одржа во Романија. Македонија забележа две победи и еден пораз. На.отворањето убедливо ја порази Саудиска Арабија, 37:29, а во вториот меч ја совлада селекцијата на Словачка, 33:23,.

Единственти пораз Македонија го претрпе на последниот натпревар од турнирот, од домаќинот, Романија со 32:36.

Настапот на Македонија на турнирот беше дел од подготовките за настап на Европското првенство (ЕП).

Претходна вестГерманската крајна десница за првпат победи на изборите за градоначалник
Следна вестСообраќајки со жртви-пешаци не запираат: 34-годишен скопјанец тешко повреден во  Кисела Вода