Утре изменет сообраќaен режим во Скопје поради протест

Поради протест во центарот на Скопје, утре ќе има изменет сообраќаeн режим, соопшти МВР.

На 30 август, недела, СВР Скопје ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот по сообраќајниците на централното подрачје на град Скопје поради најавен протест кој треба да почне во 17 часот пред зградата на ЕУ на бул.„Климент Охридски“ и ќе продолжи по бул.„Св.Климент Охридски“, ул.„Димитрие Чуповски“ до пред Собрание на Република Северна Македонија.

Затворени за сообраќај од 15 часот до завршување на протестот, ќе бидат следните улици: ул.„Кирил и Методиј“, бул.„Св.Климент Охридски“, ул.„Димитрие Чуповски“, ул.„11-ти Октомври“, ул.„Македонија“ и ул.„Даме Груев“, а сообраќајот ќе биде пренасочен по бул.„Кочо Рацин“, бул.„Митрополит Теодосиј Гологанов“, бул.„Партизански Одреди“, ул.„Павел Шатев“, ул.„Антон Попов“ и други околни сообраќајници.

СВР Скопје апелира до граѓаните да ги почитуваат наредбите што ги издаваат полициските службеници.

Претходна вестСе удави момче од Косово – со другарите илегално влегле во земјава за да се капат во Караниколичко езеро
Следна вестМигранти од Бангладеш и Пакистан пронајдени во возило на патот Демир Капија – Неготино