Загина пешак откако бил удрен со „мерцедес“ на патот Кичево – Охрид

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случила синоќа на патот Кичево – Охрид.

МВР соопшти дека на 14.10.2023 околу 19.00 часот во Полициската станица Кичево било пријавено дека на магистрален пат Кичево-Охрид, во нас.Горица, патничко возило „мерцедес“ со кичевски регистарски ознаки, управувано од М.М.(36) од с.Другово,. кичевско, удрило во пешакот Р.Д.(61) од с.Могорче, дебарско.

-Од здобиените повреди, Р.Д. починал на местото, а смрт констатирал лекар од Медицински центар Кичево, соопшти полциијата.

Увид на местото извршиле екипа на Полициската станица Кичево и јавен обвинител, по чија наредба телото на починатиот било предадено на обдукција

 

Претходна вестПолицаец спаси жена од водите на Крушевско езерo
Следна вестПедесетина мигранти од Конго упаднаа во поранешна македонска амбасада во Брисел, од белгиските власти бараат сместување