Браво: 6 ученици од „Песталоци“ освоија 44 медали на престижната Детската олимпијада во знаење во Лондон

Шест ученици Максим Танески, Андрија Крстиќ, Петар Калкашлиев, Корнелија Паниан, Калина Чакаровска и Ангела Ристеска од ООУ „Јохан Хајнрих Песталоци“ освоија 44 медали на престижната Детската олимпијада во знаење која се одржа во Лондон.

Инаку, учениците во два тима се натпреваруваа во Глобалната рунда на Детската олимпијада во знаење на (World Scholars Cup) на различни теми од наука до поезија, меѓу 1200 ученици од целиот свет од 26 до 31 јули.

Во Лондон и двата тима се квалификуваа за турнирот на шампиони на Универзитетот „Јеил“, а со освоени 15 медали најуспешен беше ученикот Андрија Крстиќ.

 

Претходна вестНаучниците предвидуваат: Не очекува глобална експанзија на суво земјиште
Следна вестГраѓаните пратија порака до власта од протестот, полицијата уапси двајца од „Левица“