Еден починат, 18 нови заразени – вкупно 437 лица во државава во моментов имаат ковид

Во последните 24 часа направени се 2.411 тестирања за ковид-19 од кои се регистрирани 18 нови случаи, информираше Министерството за здравство.

Новите случаи се во: Скопје – 8, Куманово – 5, Кочани – 2, Тетово, Крива Паланка и Кратово – по 1.

Пријавено е 1 починато лице од Скопје (61г) – починато во болнички услови.

Регистрирани се 31 оздравен пациент

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.487, бројката на оздравени пациенти е 149.582, на починати е 5.468, а бројот на активни случаи изнесува 437, од кои 208 во Скопје.