ЕУ дозволи бесцарински пристап за украинските земјоделски производи

Во ЕУ е постигна привремена спогодба со која се дозволува бесцарински пристап до новните пазари на украинските земјоделски производители. Според спогодбата ова би траело до јуни 2025 година.

За потсетување, во повеќе држани од ЕУ  минатиов период имаше големи протести на фармерите кои негодуваат порадуи „зелената“ агенда, поради ниските цени на нивните производи поради увозот на украински стоки, поради…

Претходна вестАнкета на ИПИС: Силјановска – Давкова со 10,2 отсто предност пред Пендаровски
Следна вестСиндикалната минимална кошница за март 58.998 денари