Филипче: Граѓаните денес се чувствуваат безбедно затоа што сме дел од НАТО, најмоќниот воен сојуз во светот

Граѓаните денеска се чувствуваат безбедно затоа што сме дел од НАТО, најмоќниот воен сојуз во светот, благодарение на посветеноста и одлучноста на СДСМ заедно и граѓаните, потенцира претседателот на СДСМ, Венко Филипче, во објава на Фејсбук.

– Во 2020 година, благодарение на посветеноста и одлучноста на СДСМ и граѓаните, Северна Македонија стана 30-та членка на НАТО. Со ова земјата ја реализира една од најважните стратешки цели, која стоеше во програмите на сите политички партии од 1990 година, па сè до тој момент. Денес сме безбедна и стабилна држава, значајна и рамноправна членка на Алијансата. Патот до членство во НАТО не беше лесен. Бараше решителност, стратешка визија и, пред сè, храброст да се донесат одлуки за доброто и иднината на граѓаните. СДСМ презеде одлучни чекори во оваа насока уште со преспанскиот договор во 2018 година, а 600.000 граѓани на реферундум го потврдија правилниот пат што го избра СДСМ. Одлучноста Северна Македонија да застане рамо до рамо со водечките светски демократии денес изгледа поважно од кога било. Во услови на војна на европска почва и светска нестабилност нашите граѓани може да се чуствуваат безбедно затоа што сме дел од најмоќниот воен сојуз во светот, рече Филипче.

 

Додаде дека приклучувањето кон НАТО ја зацврстило нашата национална безбедност, ја подобрило нашата меѓународна позиција и отворило нови можности за економски раст и развој.

 

– Преку членството во НАТО, СДСМ ја потврди и посветеноста на партијата на развојот, демократските вредности, трајниот мир и безбедноста. Членството во алијансата е придобивка за сите граѓани и секој политички фактор е должен да го негува и чува ова достигнување. Владата е должна да работи кон понатамошно унапредување на односите со алијансата и земјите партнери во градење цврста и долгорочна соработка. СДСМ останува посветен на носење одлуки што служат за најдобар интерес на нашата нација. Ние веруваме дека само преку стратешко планирање, одлучност и ставањето на доброто на сите пред партиските интереси може да се надеваме на просперитетна иднина, вели претседателот на СДСМ, Венко Филипче.

Претходна вестЗа Данела Арсовска Општина Бутел како да не постои, вели градоначалникот Костовски
Следна вестВМРО-ДПМНЕ: Политиката на сијамскиот близнак на Венко, Зоран Заев, донесе затруени плодови и штетни договори