Иран истрела стотици беспилотни летала и проектили кон Израел, тешко повредено 7-годишно девојче

Портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ) Даниел Хагари изјави дека противвоздушната одбрана пресретнала 99 отсто од околу 300 проектили што Иран ги истрела синоќа врз Израел.

Иран истрела стотици беспилотни летала и крстаречки ракети кон Израел, како одмазда за нападот врз иранскиот конзулат во Дамаск, од кои повеќето беа пресретнати. Ова е прв пат Иран да изврши директен воен напад врз Израел, и покрај децениското непријателство кое датира од Исламската револуција во земјата во 1979 година. Портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ) Даниел Хагари изјави дека противвоздушната одбрана пресретнала 99 отсто од околу 300 проектили што Иран ги истрела синоќа врз Израел.

Хагари рече дека Иран лансирал 170 беспилотни летала кон Израел и ниту еден од нив не влегол во израелскиот воздушен простор, туку сите биле соборени надвор од границите на земјата од Израел и неговите сојузници, пренесува Тајмс оф Израел.

Беа лансирани 30 крстаречки ракети, а ниту една не влезе во воздушниот простор на Израел, рече Хагари, додавајќи дека 25 биле соборени од израелските воздухопловни сили. Според Хагари, Иран истрелал 120 балистички ракети кон Израел, од кои некои ја погодиле воздушната база Неватим во јужен Израел.

Хагари рече дека неколку беспилотни летала и проектили биле лансирани од Ирак и Јемен, но ниту еден не навлегол во израелскиот воздушен простор.

 

Тешко повредено 7-годишно девојче

Припадниците на израелската медицинска служба потврдија дека лекарите пружаат медицинска помош на седумгодишно девојче од бедуински град во близина на Арад, на југот на Израел, дека е во тешка состојба и дека е префрлена во болница во Виршева, пишува Тајмс оф Израел.

Засега нема други извештаи за повредени во синоќешниот ирански напад.

Окружните команди на израелските одбранбени сили објавија дека воведуваат привремени безбедносни мерки како одговор на иранскиот напад: наставата е прекината во училиштата низ целата земја, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до засолништа во случај на напад.

Овие правила ќе останат во сила до понеделник во 23 часот, кога учениците во Израел ќе го започнат распустот за празникот Пасха. Во Појасот Газа и областите долж границата со Либан, јавните собири се ограничени на 300 луѓе за собири во затворени простории или 100 во Газа и 30 во граничната област со Либан за собири на отворено.

Израел ќе победи откако ќе се одбрани од баражот ирански беспилотни летала и ракети, изјави денеска израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, а министерот за одбрана Јоав Галант најави дека Израел успеал да го запре главниот ирански напад, но и предупреди дека „кампањата не е завршена“ и дека израелските сили мора да се подготват за секое сценарио, пренесува Танјуг.

Иранската мисија во ОН на својот профил на мрежата X објави дека смета дека воената акција на иранските вооружени сили против Израел е легитимна и започната во согласност со член 51 од Повелбата на ОН, како одговор на израелскиот напад врз конзулатот во Дамаск.

„Што се однесува до нас, ова е готово и оваа работа може да се смета за завршена. Доколку, пак, режимот во Израел ја направи следната грешка, одговорот на Иран ќе биде многу посериозен“, се наведува во соопштението на иранската мисија во Обединетите нации. Иранското Министерство за надворешни работи соопшти дека нема да се двоуми да преземе дополнителни „одбранбени мерки“ за да ги заштити своите интереси од каква било воена агресија. Американскиот претседател Џозеф Бајден објави дека, благодарение на распоредувањето на авиони и ракети и „извонредната вештина“ на американскиот воен персонал, САД му помогнале на Израел да ги собори речиси сите беспилотни летала и проектили истрелани од Иран. Тој остро го осуди иранскиот напад врз Израел и додаде дека ќе ги повика лидерите на земјите од Г7 да дадат заеднички дипломатски одговор.

„Иран и неговите сојузници кои оперираат од Јемен, Сирија и Ирак извршија воздушен напад без преседан врз воени објекти во Израел. Најостро ги осудувам овие напади. „По моја наредба, со цел да се поддржи одбраната на Израел, американската војска распореди авиони и уништувачи на балистички ракети во регионот во текот на изминатата недела“, рече Бајден во изјавата.

Поради иранскиот напад, Советот за безбедност на Обединетите нации ќе одржи итна седница денеска во 16:00 часот по локално време, односно во 22:00 часот по средноевропско време, објави постојаната мисија на Малта во ОН Советот за безбедност овој месец.

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш го осуди иранскиот напад и ги повика сите страни да покажат максимална воздржаност за да се избегне можен „голем воен конфликт на повеќе фронтови на Блискиот Исток“. Нападот го осудија западните земји и ЕУ, а Кина соопшти дека е длабоко загрижена поради ескалацијата на ситуацијата и ги повика релевантните страни да останат смирени и да покажат воздржаност за да се избегне понатамошна ескалација на тензиите.

Иран лансираше беспилотни летала и проектили кон Израел како одмазда за нападот врз иранскиот конзулат во Дамаск во кој загинаа командантот на Револуционерната гарда во Сирија и Либан, Мохамад Реза Захеди и неговиот заменик, како и пет офицери кои беа во нивната придружба.

Претходна вестМицкоски до Ковачевски: Подобрo тетка ти Жана да ја кандидираше, би била подобар кандидат за претседател
Следна вестГ7 попладнево ќе одржи состанок за нападите