Испадна капак од мотор за време на полетувањето на Боинг во САД

Капакот на моторот на Боинг 737-800 во сопственост на Southwest Airlines падна за време на полетувањето во Денвер во неделата, што ја натера американската Федерална управа за авијација (FAA) да отвори истрага. Никој не беше повреден, а летот 3695 безбедно се врати на аеродромот во Денвер околу 8:15 часот по локално време во неделата и авионот беше одвлечен.

Авионот Боинг со 135 патници и шест членови на екипажот се искачи на височина од околу 3.140 метри и се врати 25 минути по полетувањето кон Хјустон. Патниците пристигнаа во Хјустон со друг лет на компанијата Southwest со околу четири часа задоцнување. Southwest рече дека тимовите за одржување го проверуваат леталото.

Авионот стапи во употреба во јуни 2015 година, според записите на ФАА. Боинг ги упати сите прашања кон Southwest. Авионот припаѓа на постарата генерација на најпродаваниот тип 737, познат и како 737 NG, кој подоцна беше заменет со моделот 737 MAX. Southwest одби да каже кога моторот на авионот последен пат бил сервисиран.

Телевизијата „Еј-би-си њуз“ објави видео споделено на социјалната мрежа „Икс“ на кое се гледа како откинатиот капак со лого на авиокомпанијата се вее на ветрот.

Претходна вестПронајдени двајцата велосипедисти кои се загубија на Беласица
Следна вестДимитриевски: Да станеме свои на своето и тогаш ќе може да се отвори портата во Европа