Магла на дел од патиштата, можност од одрони

Утрово слаба малга имаше и во Скопје. Но затоа пак намалена видливост поради појава на магла до 50 метри има на патните правци Тетово – Гајре, Кичево – Пресека, како и на планинските премини Ѓавато и Буково, додека на патниот правец Дебар – Струга видливоста е до 100 метри.

Сообраќајот на патиштата се одвива непречено, по наместа влажни коловози.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Претходна вестВМРО-ДПМНЕ: Заев е најдобриот бранител на бугарските интереси во земјава
Следна вестКазнети 139 возачи за непрописно престигнување, 66 возеле пијани