Машинскиот персонал стапи во штрајк

Машинскиот и извршен персонал при Железници на РСМ транспорт вчера попладне во 16 часот стапи во бојкот со целосен прекин на железничкиот сообраќај.

Викендов нема да сообраќаат возовите. Машинскиот и извршен персонал при Железници на РСМ транспорт вчера попладне во 16 часот стапи во бојкот со целосен прекин на железничкиот сообраќај поради неисплатени патни трошоци за минатиот месец, вели Тони Димовски, претставник на машинскиот извршниот персонал и претседател на Синдикат на машиновозачи во железничкото претпријатие.

Димовски најави дека нема да сообраќаат и патничките и товарните возови, а првиот воз што нема да биде во сообраќај е со број 631 на релација Скопје-Гевгелија што тргнува во 16.55.

Претходна вестЛучијано Спалети го објави списокот за дуелот со Македонија
Следна вестБез вода корисниците од улица „Качанички Пат“