Мицкоски: Власта системски го уништува образованието, 20 илјади ученици не следат настава

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на меѓународниот ден за образование порача дека власта системски го уништува образованието и дека 20 илјади ученици не следат настава зошто немаат лаптоп компјутери.

„ Меѓународниот ден на образованието нашата држава го дочекува со:
– 20 илјади деца кои не следат настава затоа што немаат компјутери;
– штрајк на матурантите;
– “реформи од Финска” кои не се од Финска, а кои се туркаат на сила и без консензус;
– со обид да се укине предметот историја како посебен предмет;
– со ниту еден универзитет кој е на Шангајската листа од 1000 најдобри универзитети во светот;
– и со образование кое е политизирано, наместо професионализирано.

Сето ова не го ветија, ама го остварија. А од ветеното ништо не исполнија. Со ваква власт нема иднина. Образованието системски се уништува. Наша е иднината и ние заедно ќе се избориме“ истакна Мицкоски.

Претходна вестВо ковид центрите во Скопје хоспитализирани нови 26 пациенти
Следна вестUnited Group ја презеде бугарската Нова ТВ