Притвор за дилер на дрога​ од Велес

Основниот Суд во Велес му определи притвор на 26-годишен дилер од Велес.

Според информациите од Основното јавно обвинителство Велес, осомничениот во својот дом неовластено заради продажба чувал марихуана во количина од 1.229 грама сместена во четири стаклени тегли и хашиш во количина од 1.04 грама спакувана во едно полиетиленско пакување.

Дрогата е пронајдена и одземена при вршење претрес од овластени полициски службеници врз основа на наредба донесена од судија на претходна постапка.

Со оглед на постоење на основан страв дека осомничениот може да избега или со влијание врз сведоци да ја попречува истражната постапка, како и можност тој да го повтори кривичното дело, по предлог на јавен обвинител, Основниот суд Велес му определи мерка притвор во траење од 30 дена.

Претходна вестТетовец фатен при обид за кражба во возило
Следна вестИ Европскиот парламент ја повика Бугарија да ги спроведе пресудите за правото на регистрација на здруженија на македонско малцинство