Путин во Северна Кореја за прв пат по 24 години, започнаа разговорите со Ким Џонг-ун

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна синоќа во својата прва посета на Северна Кореја по 24 години, ветувајќи дека ќе ги подобри трговските и безбедносните врски со земјата и ќе ја поддржи во односите со САД. Рано утрово, по наше време, Путин и Ким Џонг-ун започнаа разговори, пренесува Интерфакс.

Руските државни медиуми објавија дека авионот со рускиот претседател слетал во Пјонгјанг околу 2 часот и 45 минути по локално време по кратко застанување на рускиот Далечен Исток.

Путин рече дека ќе ги подигне односите со Северна Кореја на повисоко ниво и вети безрезервна поддршка на таа земја, објави севернокорејската државна агенција КЦНА пред неговата посета.

Официјалните разговори меѓу Ким Џонг-ун и Владимир Путин се во тек, по свечената церемонија на главниот плоштад во Пјонгјанг.

Фотографиите на руските медиуми покажаа војници и голема толпа цивили собрани на плоштадот покрај реката Таедонг што минува низ главниот град, вклучително и деца кои држат балони и џиновски портрети на двајцата лидери, со национални знамиња кои ја красат Големата народна сала.

Путин ги отвори разговорите со Ким велејќи му дека Москва ја цени поддршката на Пјонгјанг за Русија, вклучително и „правецот околу Украина“, објави руската новинска агенција Тасс.

Русија се бори против „децениската наметната империјалистичка политика на САД“, наводно му рекол Путин на Ким.

Денешната агенда вклучува разговори еден на еден меѓу двајцата лидери, како и гала концерт, државен прием, почесна гарда, потпишување документи и изјави за печатот, го цитираше руската новинска агенција Интерфакс, советникот на Путин за надворешна политика, Јуриј Ушаков.

Претходна вестНема подолги задржувања за влез и излез од државата
Следна вестМицкоски: Заклетвата ќе ја дадам со уставното име кое ќе го користам и при посетите во странство